Walentynki – historia i ciekawostki

Walentynki – historia i ciekawostki

Nazwa tego święta obchodzonego 14 lutego pochodzi od św. Walentego, którego Kościół katolicki wspomina tego dnia. Historia Walentynek sięga jeszcze średniowiecza. Do Polski ta tradycja dotarła z Bawarii i Tyrolu i stała się popularna w latach 90. XX wieku. Czasami Walentynki są kojarzone z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn czy Eros, jednak nie mają one związku ze starożytnym Rzymem. Szczątki świętego Walentego znajdują się we Włoszech w bazylice św. Walentego w Terni. Właśnie tam co roku przyjeżdżają niezliczone pary narzeczonych z całego świata i składają przyrzeczenie miłości. W Polsce także przechowywane są relikwie św. Walentego, a dokładnie w Chełmnie, gdzie również bardzo hucznie obchodzone jest to święto.

Ciekawostki na temat Walentynek

  • W Stanach Zjednoczonych, gdzie Walentynki są bardzo popularne, 14 lutego sprzedaje się prawie 200 milionów róż. Na całym świecie rozsyłanych jest w tym czasie około miliarda kartek walentynkowych. W tym około tysiąca kartek adresowanych jest do Julii i  przysyłanych do Verony, gdzie rozgrywał się najsłynniejszy Szekspirowski dramat „Romeo i Julia”.
  • Najpopularniejszymi prezentami walentynkowymi są w kolejności: kartki, czekoladki, kwiaty, kolacja w restauracji, biżuteria, ubranie. Oczywiście każda kobieta doceni oryginalny i niepowtarzalny prezent. Na taki pomysł wpadł pewien Brytyjczyk w 2008 roku i stworzył największe dotąd pudełko czekoladek, które ważyło ponad 1,6 kg i zawierało 220 tysięcy czekoladek. Wyjątkowym prezentem może być także kubek ze zdjęciem zakochanych lub walentynkowa poduszka.
  •  Masowa produkcja kartek walentynkowych rozpoczęła się w 1848 roku w USA i od razu był to doskonale rozwijający się biznes. Pierwsze kartki były bardzo ozdobne z całą masą ornamentów, koronek i rysunków. Historia jednak zna kartkę walentynkową, która uznawana jest za najdroższą w historii, ponieważ była ona wykonana ze złota i przyozdobiona diamentami, szafirami i brylantami. Kartkę tę otrzymała śpiewaczka operowa Maria Callas od Arystotelesa Onassisa.
  • Japońskie Walentynki odrobine różnią się tradycjami od tych, które znamy. W Japonii 14 lutego to kobiety wręczają prezenty mężczyznom. Ci odwzajemniają się dopiero miesiąc później w święto Białego Dnia, kiedy to tradycyjnym prezentem dla kobiet jest biała czekolada.
  • W Walentynki sprzedaż prezerwatyw wzrasta o 25%. Jak na ironię, miesiąc po Walentynkach sprzedawanych jest najwięcej… testów ciążowych.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się paru nowych faktów na temat Walentynek oraz, że macie już pomysł na oryginalny prezent walentynkowy. Pozostaje nam tylko życzyć miłego świętowania!

Tagged , , , , ,