Na ślub – prezent czy pieniądze?

Na ślub – prezent czy pieniądze?

Na ślub – prezent czy pieniądze?

„Mamy prośbę, drodzy goście.
Wielkich paczek nie przynoście!
Po co dźwigać te ciężary, gdy istnieje sposób stary
na podarek co szeleści i się łatwo w portfel mieści.”

Coraz częściej spotykamy się z tego typu wierszykami na zaproszeniach ślubnych. Czy jednak zawsze musimy się do tego stosować? Czy Para Młoda może mieć nam za złe jeśli jednak zdecydujemy się przynieść prezent? A co jeśli do koperty chcemy włożyć pieniądze ale nie wiemy jaka kwota jest odpowiednia? Oto kilka rad dla weselnych gości, którzy mają niemałą zagwozdkę zastanawiając się nad podarkiem dla Młodej Pary.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że już dawno przeminęły złote czasy odkurzaczy i sprzętów gospodarstwa domowego wręczanych na ślubach od rodziny. Skończyły się zmartwienia Młodych po przyjęciu weselnym co zrobić z trzema żelazkami i dwiema mikrofalówkami. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość prezentów to po prostu gotówka, nie tylko ze względu na życzenie Pary Młodej ale także ze względu na wygodę gości. Osoby szykujące się na wesele nie muszą zastanawiać się co by się przydało nowożeńcom, czego jeszcze nie mają lub co by przypadło im do gustu. Wiadomo, że za otrzymaną gotówkę Państwo Młodzi będą mogli sobie sprawić co zechcą i co im akurat najbardziej jest potrzebne. Niejednokrotnie chcą po prostu uregulować opłaty za wesele, które w dzisiejszych czasach jest sporym wydatkiem. Pieniążki zgromadzone od gości pozwolą im podbudować uszczerbiony weselem budżet.

Czasami jednak goście chcą wykazać się zaangażowaniem i szczególnym stosunkiem do Pary Młodej. Chcieliby przynieść efektownie zapakowany, duży prezent, a nie tylko małą kopertę. Niektórzy weselnicy, szczególnie starszej daty, czują się czasem jakby przychodzili z pustymi rękami. Dobrym rozwiązaniem dla takich gości jest mały upominek, dodatek do gotówki w kopercie. Na taką okazję będzie pasował niewielki prezent lub gadżet z nadrukiem. Mogą to być między innymi personalizowane kubki dla Pani Młodej i dla Pana Młodego czy poduszki z imionami. Może to być ozdobna tabliczka na drzwi nowego domu czy breloki na klucze pierwszego wspólnego mieszkania. Oprawione w ramki zdjęcia, ozdoby do domu i na ścianę, zabawne gadżety, dyplomy z gratulacjami – to wszystko doskonale sprawdzi się jako dodatek do koperty. Taki upominek powinien dawać wyraz uczuciom i tego, że przejmujemy się Młoda Parą i z zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do tego wesela. Prezent jest bardziej osobisty niż pieniądze i w takim wypadku może być doskonałym uzupełnieniem.

Teraz kwestia, nad którą z pewnością zastanawia się każdy. Mianowicie: Ile? Jeśli już decydujemy się aby wręczyć gotówkę lub gotówkę plus mały upominek to jaka kwota będzie satysfakcjonowała nowożeńców? Czy raczej nie powinniśmy skupiać się nad potrzebami Młodych, a raczej na tym na ile nas stać? Niepisana zasada jest taka, że powinniśmy wręczyć mniej więcej tyle, ile wydadzą za nasze miejsce przy stole Młodzi. Jeśli cena za jednego gościa weselnego to 150 – 200 zł to para goszcząca na przyjęciu powinna wręczyć ok. 300 – 400 zł. Bliższa rodzina może wykazać się większą ofiarnością i przekazać Młodej Parze 500, 700, a nawet 1000 zł. Zaznaczmy tylko, że słowo „powinna” jest pojęciem względnym, ponieważ nikt nie wyznacza nam cennika, a Para Młoda z pewnością nie chciałaby aby wynikiem Ich wesela były problemy finansowe gościa. Więc przede wszystkim patrzmy realnie i według własnych możliwości. Jeśli wydanie jednorazowo 400 lub 500 zł jest dla nas niemałym kłopotem to śmiało włóżmy do koperty symboliczną kwotę, a w zamian postarajmy się o naprawdę wyjątkowy i unikatowy upominek. Doskonałym rozwiązaniem jest dorzucenie do koperty kuponu totolotka z dedykacją dla nowożeńców. Na Waszą prośbę w totalizatorze, maszyna wydrukuje na kuponie lotto specjalne życzenia dla Pary Młodej. Wydacie mniej pieniędzy, rozbawicie i wzruszycie Młodych, a jednocześnie dacie im małą szansę na wygranie fortuny. Każdy indywidualny prezent dla Pary Młodej przypadnie im do gustu. Poduszki dla małżonków z ich imionami będą mogli ułożyć w salonie na widocznym miejscu, a z personalizowanych kubków będą mogli pić wspólnie poranną kawę i wspominać dobrą zabawę na weselu. Dobrym pomysłem na upominek ślubny jest też zdobiona skrzynka na przykład z grawerem z pamiętną datą. Do takiej skrzyneczki można włożyć co się tylko podoba (kubki, kawę, wino, czekoladki, zabawny gadżet dla małżonków, a nawet pieniądze), wszystko zapakować w celofan i odpowiednio ozdobić.

Podsumowując, wszystko zależy od waszej pomysłowości i wyobraźni. Jeśli nie macie lub nie chcecie wręczać Parze Młodej tylko gotówki, możliwości jest naprawdę wiele. Ważna jest Wasza obecność, ciepłe i szczere życzenia, a także dobra zabawa!

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,