Kubki z nadrukiem sublimacyjnym

Kubki z nadrukiem sublimacyjnym

Dzięki poznaniu procesu sublimacji możliwe stało się nanoszenie trwałej grafiki na kubki, koszulki i inne gadżety reklamowe. Proces sublimacji to przejście ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Istnieje duża liczba różnego rodzaju gadżetów, na których można wykonać nadruk metodą sublimacji. Skupmy się jednak na omówieniu kubków.

Porcelanowy kubek (najpopularniejszym rozmiarem jest kubek 0.33 L o wysokości 9.5 cm i średnicy 82 mm), aby można wykonać na nim nadruk sublimacyjny, musi posiadać warstwę aktywatora. By na warstwie kubka pojawił się pożądany nadruk najpierw drukujemy go na papierze transferowym za pomocą specjalnego tuszu sublimacyjnego i drukarki z głowicą piezoelektryczną. Następnie uzyskany wydruk przyklejany jest za pomocą termoodpornej taśmy na powierzchni kubka. Tak przygotowany kubek wygrzewany jest w prasie w temperaturze 180°C przy jednoczesnym poddaniu go odpowiedniemu ciśnieniu. W procesie sublimacji bowiem, oprócz temperatury znaczenie ma także ciśnienie jakiemu poddawany jest wygrzewany nadruk. Nie bez znaczenia jest też czas wygrzewania takiego kubka.

Po wygrzaniu kubka zdejmuje się z niego papier transferowy i pozostawia kubek do ostygnięcia. Nadruk wykonany metodą sublimacji jest trwały i długo utrzymuje się na kubku. Aby można go było bez obaw poddawać agresywnej chemii i temperaturze zmywarek, należy upewnić się że posiada on dodatkową warstwę ochronną.

Najtańsze kubki

Najtańsze kubki z allegro z pewnością wspomnianej warstwy nie posiadają, a w dodatku często są to kubki niższej klasy tzw. ECO. Taki kubek po kilku myciach w zmywarce może stracić całkowicie warstwę polimeru, która po prostu złuszczy się i odpadnie z kubka.

Klasa kubka z kolei oznacza jego powtarzalność oraz jasność bieli. Przy niższej klasie kubka możliwe są jego zniekształcenia, oraz wady w postaci różnego rodzaju uwypukleń i dziurek.

Podsumowując dobry kubek z nadrukiem sublimacyjnym powinien:

  • być wyższej klasy niż ECO
  • posiadać dodatkową warstwę ochronną pozwalającą na mycie w zmywarkach
  • być wygrzany w prawidłowej temperaturze, z odpowiednim ciśnieniem i odpowiednio długo
Tagged , , , ,