Damska torebka, niezbędny dodatek każdej kobiety

Damska torebka, niezbędny dodatek każdej kobiety

Damska torebka, niezbędny dodatek każdej kobiety

Damska torebka to przedmiot użytkowy, bez którego wiele kobiet nie wyobraża sobie dnia codziennego. Na jej temat krąży wiele legend i zabawnych historii odnoszących się do jej zawartości czy ciężaru. Mężczyznom trudno jest zrozumieć, dlaczego kobiety z wielką fascynacją kolekcjonują niezliczoną ilość torebek i ciągle dokupują nowe. Damska torebka to w nie tylko przedmiot użytkowy do przechowywania takich rzeczy jak: portfel, klucze, notatnik czy kosmetyki, to przede wszystkim element ozdobny, wyrażający osobowość jej właścicielki. To jaką torebkę nosi kobieta, bardzo wiele mówi jej charakterze oraz statusie materialnym.

Naukowcy wskazują, że pierwsze torebki noszone były głównie przez mężczyzn. W czasach ludzi pierwotnych, którzy pałali się zbieractwem i łowiectwem, służyły one im do przenoszenia pokarmu, który udało im się pozyskać. W starożytności używane były małe torby, przypięte do pasa lub przedramienia, w średniowieczu natomiast bogaci kupcy używali obficie zdobionych toreb w celu przechowywania pieniędzy. Dopiero w późniejszych wiekach torebka, stała się elementem kobiecego świata i zaczęła pełnić rolę nie tylko funkcjonalną, ale także ozdobną. Jej kształt, wzór oraz sposób zdobienia zmieniały się wraz z modą, która aktualnie panowała w danej epoce. Jednak pomimo upływu lat, pewna zależność jest niezmienna i aktualna do dnia dzisiejszego. Tylko panie o wysokim statusie materialnym, mogą pozwolić sobie na podążanie za najnowszymi trendami i posiadać modele torebek zgodne z obowiązującą modą. Damska torebka jest dodatkiem, który określa status społeczny jej posiadaczki. Najlepszym tego przykładem jest torba Birkin, której cena w zależności od modelu, kształtuje się w granicach od 8 do 300 tysięcy dolarów. Jest to  produkt ekskluzywny, produkowanym w niewielkich ilościach, często tylko na zamówienie. Ilość i modele posiadanych torebek Birkin świadczą o przynależności do pewnych zamkniętych grup społecznych, do których mogą należeć tylko “wybrane osoby”. Autorka książki pt. „Naczelne z Upper East Side” antropolożka Wednesday Martin, która przebadała zamknięte środowisko najbogatszych kobiet Nowego Jorku, opisała w swojej książce trudny proces pozyskania tej właśnie torebki (nie wystarcza samo dysponowanie odpowiednią ilością pieniędzy, trzeba także posiadać koneksje i kontakty w odpowiednich kręgach, aby móc ją zamówić i kupić). Pokazała, że w pewnych środowiskach posiadanie odpowiedniego modelu tej torebki jest swoistą przepustką umożliwiającą wejście do hermetycznie zamkniętej grupy kobiet.

Jak to się stało, że przedmiot, który pierwotnie był rzeczą typowo użytkową, który miał na celu ułatwianie ludziom życia, stał się elementem definiującym przynależność społeczną jej właścicielki. Cóż, mężczyźni określani są przez marki samochodów, którymi jeżdżą natomiast my kobiety poprzez torebki, które nosimy.  A Ty jaką torebkę nosisz i co ona mówi o Tobie?

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,